20 цікавих фактів про «Гарі Поттера»

Обновлено: 4 янв.

Усі фани найулюбленішої серії книжок та фільмів про хлопчика-чарівника вели себе добре, тож отримали під ялинку чудовий подарунок: 1 січня відбулася прем'єра спеціального епізоду «Гаррі Поттер 20 років потому: повернення до Гоґвортсу», який можно подивитися у підписці Amediateka на стрімінговому сервісі OLL.TV.


Зібрали для вас 20 цікавих фактів про Гаррі, його друзів та людей, що втілили його образ на екрані.


 1. У процесі створення дементорів використовували спеціальних ляльок, а зйомки відбувалися під водою, щоб створити неповторний ефект їхньої левітації, що вводить глядачів у заціпеніння. Спочатку кінематографісти хотіли повністю зняти дементорів подібним чином, без застосування комп'ютерної графіки, але стало зрозуміло, що неможливо керувати рухом ляльок під водою. Надалі кадри підводних зйомок знадобилися як основа їх цифрових моделей.

 2. Виконавиці ролі примари школярки Плакси Міртл, акторці Ширлі Хендерсон, було 36 років під час зйомок «Таємної кімнати».

 3. У процесі підготовки до епізоду, де міс Грейнджер приймає вигляд Беллатрікс для проникнення в Грінготтс, Емма Уотсон склала для досвідченої акторки Хелени Бонем-Картер список з рекомендаціями, як правильно зіграти її героїню.

 4. Для зйомок сцени в передпокої, в якій одночасно перебувають семеро Поттерів, знадобилося 95 дублів. Деніел Редкліфф витратив близько 12 дублів, щоб зобразити пластику та особливості поведінки всіх персонажів, які «перетворилися» на Гаррі Поттера. Найпростіше акторові виявилося зобразити манери Герміони – з цим він впорався з одного дубля.

 5. Продюсери пропонували Джоан Роулінг втілити на екрані роль матері Гаррі Поттера проте письменниця відкинула цю пропозицію.

 6. Однією з головних умов, які поставила Джоана Роулінг для зйомок фільму, є те, що всі актори повинні бути британського походження. На її думку, лише британські актори змогли б зіграти правдоподібно в історії про Гаррі Поттера.

 7. Для зйомок великої кількості сцен усередині Гоґвортсу використовували приміщення Оксфордського університету – найдавнішого в Англії. Наприклад, в одному з його коледжів знайшлася та сама зала, де проводили відбір учнів. Сцени зі сходами знімалися також там, причому було намальовано близько двохсот «чарівних» картин, які потім оживляли за допомогою візуальних ефектів. Взагалі, локації Гоґвортсу розкидані по всій Великій Британії. Наприклад, хатина Хагріда знімалася в Шотландії, а Заборонений Ліс знаходиться за 32 км від Лондона.

 8. Гаррі Поттер та Роулінг народилися в один день – 31 липня. Гаррі народився 31 липня 1980 року, а Роулінг – того ж дня на п'ятнадцять років раніше.

 9. Свою першу книгу про Гаррі Поттера Джоан Роулінг закінчила у 1995 році. Літературний агент, який погодився її представляти, надсилав рукопис у 12 видавництв, але скрізь його відхилили. Тільки через рік рукопис був прийнятий маленьким лондонським видавництвом Bloomsbury, хоча його головний редактор навіть після схвалення книги був упевнений, що Роулінг не заробить багато коштів на дитячих книгах, і радив знайти постійну роботу. До 2008 року було продано понад 400 мільйонів екземплярів книг про Гаррі Поттера, і вони були перекладені 67 мовами. Сама ж Роулінг стала першим доларовим мільярдером, який заробив такі гроші за написання книг.

 10. У «В'язні Азкабана» на Карті мародерів з'являється Ньют Саламандер – головний герой приквела «Фантастичні звірі». Коли Фред і Джордж Візлі демонструють Гаррі, як користуватися картою, на ній можна побачити, що знаменитий магозоолог і автор книги «Фантастичні звірі і де їх шукати» у той самий момент перебуває в кабінеті директора Гоґвортсу Альбуса Дамблдора.

 11. На знімальному майданчику "Поттера" завжди знаходився зубний лікар. Він повинен був стежити за тим, щоб зуби, що хитаються або випадають, у безлічі зайнятих у зйомках дітей не викликали візуальних нестиковок під час оповіді.

 12. Кожна чарівна паличка у "поттеріані" унікальна. Двох однакових просто не існує, навіть у близнюків Візлі. Ден Редкліфф за час зйомок встиг використати близько 70 паличок.

 13. Письменниця визначила, де і коли підуть з життя деякі ключові герої, на кілька романів уперед і чітко слідувала своєму плану. Але одному – Артуру Візлі – пощастило. Саме він мав загинути у книзі «Гаррі Поттер та Орден Фенікса», але в останній момент Роулінг замінила його на Сіріуса Блека.

 14. Вокзал Кінгс-Крос обраний не випадково. Саме тут познайомилися батьки Роулінг. Дуже символічно і зворушливо, що Джоан обрала цей вокзал і придумала платформу як початок подорожі у світ магії і чарівництва.

 15. На зйомках фільму Еммі Вотсон дали прізвисько «один дубль», бо їй вдавалося зіграти майже будь-яку сцену з першої спроби.

 16. Професорка Макґонеґел була чудовим гравцем у квідич. Але на 7 курсі під час гри проти Слізерина після фолу з боку супротивника вона впала з мітли, зламала кілька ребер, зазнала струсу мозку, і в спорт вже не повернулася. Саме тому ніхто не вболіває так завзято проти Слізерина, як голова факультету Гріфіндор.

 17. Меггі Сміт та Алан Рікман були особисто обрані Джоан Роулінг на ролі професорів Макґонеґел та Снейпа. При цьому Алан Рікман виявився єдиною у світі людиною, яка знала фінал сьомої книги до її видання, оскільки Роулінг вважала за необхідне, щоб Алан повністю розумів характер і знав мотивацію свого героя до початку зйомок.

 18. Шикарний вигляд замку Гоґвортс — макет з масштабом 1 до 24, який займав цілу кімнату. Для будівництва оригінальної версії школи магії Гоґвортс знадобилося близько 7 місяців роботи та 40 осіб. Протягом років макет змінювався залежно від розвитку сюжету, кожна трансформація займала 3-4 місяці, а в роботі було зайнято не менше 20 осіб.

 19. В одному з інтерв'ю Роулінг заявила, що існує 11 різних шкіл магії та чаклунства. Серед них розташований у Східній Європі Дурмштранг, який має найтемнішу репутацію всіх світових магічних шкіл, європейська Академія чарівництва Шармбатон, а також японська школа магії Махоутокоро.

 20. В іншому інтерв'ю письменниця розповіла, що сталося із її героями в майбутньому. Гаррі Поттер приєднався до Міністерства Магії як мракоборець. Його дружина Джіні стала спортивним журналістом у "Щоденному Пророку", завершивши професійну кар'єру в команді по квідичу. Рон Візлі працював у Міністерстві протягом короткого часу, після чого зайнявся разом зі старшим братом керуванням магазином "Відьмацькі витівки Візлі ". Герміона Ґрейнджер зробила кар'єру в Міністерстві магії, піднявшись до заступника начальника Департаменту магічного правопорядку.


Дивись в AMEDIATEKA на OLL.TV

Весь всесвіт Гаррі Поттера в AMEDIATEKA на OLL.TV